Wielu rodziców zadaje sobie pytania „co robić”, „jak reagować”, „czy to normalne, że…” Codzienne towarzyszenie dziecku w odkrywaniu świata, w różnych trudnych emocjach, jest dużym wyzwaniem. Wiedza na temat rozwoju dziecka, mózgu, potrzeb i emocji bardzo zmieniła się na przestrzeni ostatniej dekady. Rodzice mają też ułatwiony dostęp do różnych informacji dzięki artykułom/ blogom/ wiedzy z książek. Jednak często jest tak, że niekoniecznie łatwo jest wcielać tą wiedzę w życie. Dlatego serdecznie zapraszamy rodziców maluchów do 6 roku życia na konsultacje wychowawcze.
W swojej pracy czerpiemy (oprócz wiedzy z zakresu terapii poznawczo behawioralnej) z podejścia Jespera Juula i jego idei wychowania w szacunku.
DZIECI DO 6 r.ż.
Zapraszamy rodziców dzieci w wieku 0-6 , którzy:
- zastanawiają się nad tym czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo
- mają poczucie, że zrobiło się trudno i potrzebują innego spojrzenia i przyjrzenia się tym trudnościom dziecka albo trudnościom w relacji z dzieckiem razem z osobą, która rozumie „jak działa” mały człowiek i potrafi przekazać tą wiedzę w sposób empatyczny. Psycholog dziecięcy wspólnie z rodzicem zastanawia się nad zachowaniami dziecka, nad tym z czym zachowania mogą być związane ( z jakimi potrzebami, z jakim etapem rozwojowym, ale też z jakimi działaniami rodziców), i jakie sposoby reagowania mogą być dla dziecka najbardziej wspierające.
- zastanawiają się jak stawiać (i czym w ogóle są) granice, jak mówić nie, jak reagować na złość dziecka.
- chcą przyjrzeć się swoim rodzicielskim przekonaniom i celom wychowawczym
- mają poczucie, że bycie w roli rodzica jest dla nich szczególnie obciążającym wyzwaniem
Konsultacje dzieci do 6 roku życia prowadzi w Gliwicach: mgr Monika Pastuszka.
DZIECI POWYŻEJ 6 r.ż.
Kiedy dziecko staje się coraz starsze- często zmieniają się oczekiwania otoczenia. Od starszego dziecka wymaga się, aby lepiej już „panowało nad emocjami”, więcej rozumiało, nie reagowało impulsywnie. Oczekujemy też więcej odwagi w radzeniu sobie ze swoimi lękami. Jednak często dzieci tak się po prostu nie zachowują. Rodzice znowu mierzą się z pytaniami typu „czy to normalne?”, „Jak sobie radzić?”, „Jak mu pomóc?”. Zapraszamy rodziców przeżywających- najnaturalniejsze pod słońcem- wątpliwości związane z zachowaniem dziecka, z jego funkcjonowaniem, ale też z tym jak mają wspierać swoje dziecko w przeżywaniu jakichś trudności.
Jak stawiać (i czym w ogóle są) granice, jak mówić nie, jak reagować na złość dziecka. Jest to też dobry czas na przyjrzenie się swoim rodzicielskim przekonaniom i celom wychowawczym.
Nasi specjaliści pomogą Państwu zrozumieć zachowanie dziecka w kategoriach stojących za nim potrzeb i norm rozwojowych i przyjrzeć się wspólnie temu, jakie strategie służą temu, aby potencjał dziecka mógł w pełni rozkwitnąć i aby zbudować w dziecku poczucie własnej wartości, które jest jednym z najistotniejszych konstruktów i predyktorów „radzenia sobie” w dorosłym życiu.
- Konsultacje dzieci powyżej 6 roku życia prowadzi w Gliwicach: mgr Justyna Piękoś, mgr Hanna Żurek, mgr Maria Piwowarczyk, mgr Sławomir Piwowarski
- Konsultacje dzieci powyżej 6 roku życia prowadzi w Katowicach: mgr Agnieszka Musiał, mgr Katarzyna Matysiak
ORGANIZACJA SPOTKAŃ
Psychoterapia indywidualna prowadzona jest zazwyczaj w formie 50 minutowej sesji, jeden raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Czas trwania terapii (liczba i częstotliwość spotkań) ustalana jest z terapeutą na pierwszych spotkaniach konsultacyjnych. Pierwsze 2-3 spotkania mają najczęściej charakter konsultacji, ich celem jest zebranie wywiadu diagnostycznego, określenie celów terapeutycznych i podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii. Przed rozpoczęciem terapii podpisujemy kontrakt terapeutyczny