Mówi się, że szczęście jest wypadkową rzeczywistości podzielonej przez oczekiwania.
Jeśli nasza rzeczywistość jest gorsza niż to, czego oczekujemy od życia, to prawdopodobnie czujemy się nieszczęśliwi lub niezadowoleni. Im większa jest rozbieżność pomiędzy naszymi oczekiwaniami a realną codziennością, tym więcej frustracji nam towarzyszy.
Logicznym więc wydaje się, że nasza rzeczywistość musi być jak najbardziej zgodna z naszymi oczekiwaniami. Im bardziej uda nam się zbliżyć do siebie te dwa elementy, tym większą szansę mamy na bycie szczęśliwym, zadowolonym, spokojnym i akceptującym.
Dotyczyć to może każdego obszaru naszego funkcjonowania: począwszy od oceny funkcjonowania zawodowego, interpersonalnego, poprzez ocenę realizacji nowej roli społecznej (np. rodzica, partnera), a skończywszy na tym, jak odbieramy zachowanie innych ludzi. Tak samo się dzieje, gdy myślimy np. o swoim wyglądzie fizycznym, wadze. Dzieje się tak dlatego, że każdy z nas ma określony zbiór przekonań dotyczący praktycznie każdej sytuacji. Z tymi właśnie oczekiwaniami zderza się „brutalna” codzienność.
Dlatego, aby dokonać pozytywnych zmian, możemy wybrać poprawę naszej rzeczywistości i / lub obniżyć nasze oczekiwania.
- Popraw rzeczywistość
- Zwiększ umiejętności radzenia sobieCo mogę się nauczyć robić inaczej, by lepiej sobie radzić? (np. Mindfulness, ustanawianie celów, rozwiązywanie problemów)
- Czy cokolwiek mogę zmienić w aktualnej sytuacji?Co? Kiedy? Jak?
- Czy cokolwiek mogę zmienić w moim sposobie działaniaCzy mogę inaczej reagować?
- Jakiej pomocy albo dodatkowych zasobów/umiejętności mogę potrzebować, by zmienić sytuację?
- Jeśli zrobiłem wszystko, co mogłem, żeby zmienić rzeczy na lepsze, to może tak właśnie jest teraz:„Jest jak jest”
- Obniż oczekiwania
- Jak ma wyglądać moje życie? Mój dom, moje życie zawodowe, moje związki?
- Czego oczekuję od świata, od innych, od siebie?
- Czy istnieje inny sposób patrzenia na to? Co powiedziałbym znajomemu w tej sytuacji?Czy muszę zawsze biec przez życie na najwyższych obrotach? Czy tylko wtedy życie jest czegoś warte?
- Jak mogę zwolnić i obniżyć moje oczekiwania w takich sferach jak: Dom Harmonogram dnia/pracy Relacje
Finanse
Inne
Im bardziej żyjemy życiem takim, jak chcemy, tym mniej frustracji nam towarzyszy. Tym większe też pojawia się poczucie wartościowości życia.
Źródło: www.get.gg
Przetł. Elżbieta Wojnar-Mróz