Najnowsze wiadomości i rozwój mediów społecznościowych skierowały uwagę na zaburzenia odżywiania. Celebryci zabierają głos w sprawie problemów z postrzeganiem swojego ciała, a także swoich własnych zmagań z zaburzeniami odżywiania. Jednak rzadko słyszymy o konsekwencjach jakie pociąga za sobą walka z zaburzeniem odżywiania, zwłaszcza z jadłowstrętem psychicznym (anoreksją).
Istnieją cztery główne cechy charakteryzujące jadłowstręt psychiczny: 1. Skrajne ograniczenie przyjmowanego jedzenia; 2. Silny lęk przed przybraniem na wadze lub przytyciem; 3. Zaburzony obraz własnego ciała; 4. Dobrowolne głodzenie się. W ostatnim czasie dość dużo uwagi poświęciliśmy tym elementom.
Dziś popatrzmy na różne komplikacje, mogące dotknąć kobiety zmagające się z tą chorobą. A szczególnie przyjrzymy się brakowi miesiączki, czyli brakowi cyklu menstruacyjnego u kobiet w wieku rozrodczym.
Brak miesiączki następuje, gdy prawidłowe wydzielanie hormonu uwalniającego gonadotropinę z podwzgórza zostaje zaburzone. Może do tego dojść, jeżeli kobieta intensywnie ćwiczy i/lub ogranicza spożywanie posiłków, czego skutkiem jest masa ciała poniżej przyjętej normy. Badania wykazują również wysoki poziom stresu jako jeden z czynników, który może zaburzyć występowanie miesiączki. Zaburzenie to można później określać jako albo pierwotny, albo wtórny brak miesiączki.
Pierwotny brak miesiączki diagnozuje się u kobiet, które nie zaczęły miesiączkować do 16-go roku życia. Wtórny brak miesiączki występuje, gdy kobieta, która w przeszłości miesiączkowała, nie ma menstruacji. Wtórny brak miesiączki staje się istotnym problemem dla osoby, która ma niską wagę i nie dostała okresu w ciągu ostatnich 3 do 6 miesięcy.
Brak równowagi hormonalnej, który występuje, gdy kobieta nie miesiączkuje, może doprowadzić do wielu trwałych konsekwencji u kobiety zmagającej się z zaburzeniem odżywiania. Z tego powodu trzeba się na nim skupić w trakcie leczenia.
Konsekwencje braku miesiączki
- To, że brak miesiączki może prowadzić do bezpłodności zostało dobrze zbadane i udokumentowane. Dla wielu młodych kobiet, myśl, że w przyszłości mogą nie mieć dzieci jest przerażająca i przytłaczająca. Większość specjalistów ds. zaburzeń odżywiania często słyszy to pytanie: „Czy kiedykolwiek będę mogła mieć dzieci?”. Niestety, nie mamy łatwej odpowiedzi, ale wiemy, że im szybciej przywrócony zostanie okres, tym większe szanse na bycie płodną, jednak im dłużej kobieta żyje bez miesiączki, tym mniejsze szanse na to, że zajdzie w ciążę bez pomocy medycznej.
- Objawy zwiastujące wcześniejszą menopauzę: Kolejną z konsekwencji braku miesiączki jest spadek poziomu estrogenu, co prowadzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Te zaburzenia powodują objawy, które wiele młodych kobiet opisuje jako objawy premenopauzy:
– Nocne poty
– Bezsenność
– Częste budzenie się w nocy
– Zwiększona drażliwość
- Ubytek wapnia: osteopenia : Braku miesiączki prowadzi do ubytków wapnia w kościach. Jeżeli, jak wyżej wspomniano, organizm nie wytwarza estrogenu, nie jest on w stanie utrzymać odpowiedniego poziomu wapnia w kościach. Ubytki te nazywamy osteopenią. Osteopenia występuje, gdy dochodzi do zmniejszenia masy kości. Uznawana jest za zapowiedź osteoporozy, określanej czasem wrodzoną łamliwością kości. Osteoporoza jest wynikiem ubytku masy kostnej spowodowanym przez niedobór wapnia, witaminy D, magnezu, a także innych witamin i minerałów. U kobiet zmagających się z anoreksją częściej łamią się kości i nie zrastają się one prawidłowo. Rozwój osteopenii lub osteoporozy u młodej anorektyczki jest dużym zmartwieniem dla lekarzy, ponieważ obie te choroby mogą doprowadzić do trwałych, często nieodwracalnych zmian.
Przetłumaczył: Anna Urlik
Źródło:https://www.eaticngdisorderhope.com/information/anorexia/anorexia-amenorrhea